-7.9 C
Brno
Úterý, 7 února, 2023

Nedostatek CO2 ohrožuje britský řeznický průmysl

Britské řeznické sdružení varuje před problémy na jatkách v důsledku akutního nedostatku oxidu uhličitého (CO2). Tento plyn hraje důležitou roli ve výrobním procesu a je nepostradatelný, zdůraznilo Britské sdružení zpracovatelů masa (BMP – British Meat Processors Association). Oxid uhličitý je potřebný pro vakuové balení masa.

BMP upozorňuje, že některé jatka mají zásoby na méně než 14 dní. „Potom firmy nebudou moci přijímat nová zvířata a budou muset odstavit výrobní linky,“ cituje z prohlášení agentura DPA. To může v konečném důsledku zasáhnout i chovatelů. „Tato situace nastala již u výrobců vepřového masa.“

Výroba hovězího a jehněčího masa sice může pokračovat bez vakuového balení má však zboží o pět dní kratší dobu spotřeby. Prodejci a spotřebitelé tak budou mít další problém. Pro nedostatek řidičů kamionů v důsledku pandemie a brexitu už nyní zůstávají mnohé potravinové regály prázdné.

„Tato krize ukazuje, že britský potravinový řetězec je vystaven vůli malého počtu důležitých výrobců hnojiv v západní Evropě,“ řekl šéf BMP Nick Allen. „Spoléháme na vedlejší produkt z jejich výrobního procesu, abychom udrželi britský potravinový řetězec v chodu.“

Oxid uhličitý vzniká při výrobě hnojiv, výrobců však v posledním období zasáhly rostoucí ceny energií a surovin. Společnost CF Industries proto dočasně odstavila dvě fabriky v Británii.

Pokud se situace nevyřeší, hrozí úplné zastavení výroby masa. Allen proto vyzývá vládu, aby zasáhla u britských výrobců CO2 a zajistila jejich lepší koordinaci s cílem vyhnout se možným výpadkům v dodávkách.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality