7.5 C
Brno
Neděle, 14 dubna, 2024

OECD revidovala odhad růstu globální ekonomiky v tomto roce

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý revidovala mírně dolů odhad růstu globální ekonomiky v tomto roce a varovala před jejím „nerovnoměrným“ zotavováním.

Organizace se sídlem v Paříži v aktualizaci svého ekonomického výhledu konstatovala, že globální ekonomika se rychle zotavuje z krize způsobené pandemií onemocnění COVID-19 díky balíkem vládních stimulů a pokroku při očkování ve vyspělých státech. Toto zotavování je však nerovnoměrné, neboť mnoho rozvojových zemí při očkování zaostávají, což má negativní vliv na jejich ekonomickou aktivitu.

Domnívá se také, že je příliš brzy na to, aby vlády a centrální banky stáhly výjimečnou podporu svým ekonomikám navzdory vysokému nárůstu inflace.

Po loňském poklesu o 3,4% v důsledku blokád na zastavení šíření pandemie by měla světová ekonomika letos vzrůst o 5,7%, uvedla OECD v nejnovější prognóze. To je o 0,1 procentního bodu méně než v předchozí prognóze.

V příštím roce očekává OECD zpomalení globálního růstu na 4,5%, což je pro změnu o 0,1 procentního bodu více než v předchozím odhadu z konce května.

Díky rychlému zotavení se globální hrubý domácí produkt (HDP) vrátil zpět na úroveň před pandemií.

OECD předpokládá, že oživení poptávky po zboží a napjatá situace v dodavatelských řetězcích budou nadále pohánět inflaci. Podle ní ke konci roku dosáhne míra inflace ve skupině G20 (20 největších světových ekonomik) v průměru 4,5% a do konce roku 2022 se zmírní na 3,5%.

Většina centrálních bankéřů a strážců jmen se zatím domnívá, že současný růst spotřebitelských cen je spíše dočasnou reakcí na oživení ekonomiky než předzvěstí trvalého období vyšší inflace, i když diskuse zdaleka není uzavřena.

OECD doporučila centrálním bankám, aby ponechali měnovou politiku uvolněnou, ale zároveň nabídli jasný návod, do jaké výšky mohou tolerovat nárůst inflace.

Vlády zase vyzvala, aby zůstali flexibilní ve své finanční podpoře pro ekonomiky a vyhnuli se jí stažení, pokud bude krátkodobý výhled „zamlžený“.

OECD ve své aktualizované prognóze zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny o plný procentní bod na 5,3% a v roce 2022 o 0,2% na 4,6%.

HDP Spojených států by se měl letos zvýšit o 6%, což je pro změnu o téměř procentní bod méně než v květnu. V roce 2022 se jeho růst zpomalí na 3,9% (o 0,3 procentního bodu více než v květnu).

Číně předpovídá v tomto roce hospodářský růst na úrovni 8,5% a v roce 2022 na úrovni 5,8%, přičemž se oba odhady nezměnily.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality