7.5 C
Brno
Sobota, 13 dubna, 2024

Speciální vlak putující po Evropě se zastavil

Speciální vlak Connecting Europe Express (CEE), který od 2. září putuje po Evropě, se v neděli podvečer zastavil v Košicích. Vlak vypraven z portugalského Lisabonu za pět týdnů navštíví celkem 26 zemí a zastaví se ve více než 100 městech. Jde o součást aktivit v rámci Evropského roku železnic 2021.

Cílem je nejen propagace vzájemné evropské soudržnosti a spolupráce, ale i podpora ekologické udržitelnosti mezinárodní přepravy, kterou nejvíce reprezentuje právě železniční doprava. Jak informovala Železniční společnost Cargo Slovakia (ZSSK Cargo), v neděli odpoledne vlak na Slovensko-maďarských hranicích převzal speciálně upravený lokomotiva 363095-1. Do Košic dorazil krátce před 19:00 a na železniční stanici ho přivítali předseda KSK Rastislav Trnka a zástupci tří železničních společností.

„Z pohledu železniční nákladní dopravy má košický region velký význam pro naši společnost. Nachází se zde komplex překladišť zajišťujících překládku zboží z vozů širokého rozchodu na normální, terminál kombinované dopravy či velká opravárenská základna pro lokomotivy. Navíc zájem o práci na železnici je v této části Slovenska stále vysoký, „uvedl předseda představenstva ZSSK Cargo Roman Gono.

Podle generálního ředitele Železnic Slovenské republiky (ŽSR) Miloslava Havrilla pozitivním prezentováním železniční dopravy, a to nákladní i osobní, se může zásadně změnit postoj podnikatelské obce a veřejnosti k železniční dopravě. „Věřím, že i prezentace evropského roku železnic povzbudí i mladých lidí, aby pracovali pro železnice jako pokračovatelé takzvané modré armády,“ konstatoval.

Předseda představenstva Železniční společnosti Slovensko (ZSSK) Roman Kořen připomněl, že bez Evropské unie by modernizace vlaků stála. „Počet vyřazených a morálně zcela prodělaných vlaků na kolejích by rázně převyšoval počet modernizací a nákupů. Tlak evropských institucí na ekologickou dopravu, alokování reálné dosažitelných zdrojů na jejím zatraktivnění a osvětové aktivity, jako je tato, jsou neocenitelným a nenahraditelným příspěvkem k naší práci, „řekl.

Příjezd vlaku do metropole východu ocenil i předseda KSK. „Tento expres má v rámci své 37 dnů cesty spojit Evropu a motivovat členské státy Evropské unie, aby zvyšovaly udržitelné způsoby dopravy, mezi které patří i ta železniční. Je pro nás ctí, že jednou z jeho zastávek je i náš kraj, „uvedl Trnka.

Po zhruba 1,5-hodinové košické zastávce s doprovodnými aktivitami čekala vlak cesta ve směru na Polsko. S CEE se mohla slovenská veřejnost seznámit již 10. září v Bratislavě. Vlak završí svou cestu 7. října v Paříži.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality