Hudba dokáže navrátit do běžného života pacientů s poruchami učení, řeči nebo pohybu. Pomáhá ale i lidem, které trápí běžný stres, nespavost nebo úzkosti. Léčivých účinků hudby, tance i hry na hudební nástroje, jako je kytara či ukulele, proto využívá v takzvané muzikoterapii.
Léčivé účinky hudby
Hudba ovlivňuje dýchání a srdeční rytmus, zmírňuje svalové napětí, reguluje tělesnou teplotu. Navíc prokazatelně ulevuje od bolesti, zahání úzkost či strach a stimuluje dobrou náladu, protože podporuje vyplavování endorfinů, hormonů štěstí. Účinků hudby se proto využívá iv takzvané muzikoterapii.
Hlavní pilíř muzikoterapie
Muzikoterapie zahrnuje nejen poslech hudby, ale takové zpěv, který se uplatňuje při odstraňování řečových vad, hru na hudební nástroje nebo rehabilitaci pohybem. Tanec nebo rytmická cvičení se běžně využívají ke zlepšení motorických funkcí a pohybové koordinace. Všechny zmíněné postupy spojuje rytmus, který je hlavním pilířem muzikoterapie.
Kde muzikoterapie pomáhá?
Muzikoterapie se uplatňuje například v pedagogických poradnách, kde pomáhá dětem, které trpí poruchami učení. Pravidelné cvičení podporuje koncentraci, zlepšuje paměť a odstraňuje řečové vady. S terapií hudbou se setkáte iv psychoterapii nebo v běžném zdravotnictví, kde výrazně urychluje léčbu pacientů po úrazech mozku, kteří trpí poruchami paměti, řeči nebo pohybu.
Jak hudba léčí?
Jak je možné, že má hudba tak dalekosáhlé účinky? Hlavním důvodem je zřejmě to, že proniká do mnoha mozkových struktur, nejen do center řeči, a působí i na vývojově starší části mozku.
Muzikoterapie jako prevence
Zaposlouchat se do tónů hudby se vyplatí iv případě, že netrpíte vážnými zdravotními problémy. Muzikoterapie pomáhá i s běžnými problémy, jako je stres, nespokojenost nebo špatný spánek. Uklidní vás, přivede vás na jiné myšlenky a naučí vás lépe zacházet s vašimi emocemi.
Zahrajte si na hudební nástroj
Účinky poslechu hudby prohloubíte, POkud sáhnete po hudebním nástroji. V muzikoterapii se často používají nástroje s takzvaným přirození laděním, které vydávají alikvotní nebyly vysoce harmonické tóny. Jedná se o nástroje, jako je šamanský buben, didgeridoo, tibetské mísy nebe ústní harfa. POKUD si chcete zahrát sami doma, poslouží vám i tradičnější hudební nástroje jako kytara či ukulele.
Redakce radí: Nechce se inspirovat dalšími pozitivními příběhy a uskutečněte i svůj sen.