Českým poslancům a senátorům vzroste od ledna měsíční plat o 5500 korun (217 eur). Ministři si polepší o 10.500 korun (415 eur) měsíčně, prezident ČR o téměř 18.000 korun (711 eur). S odvoláním na nejnovější data statistiků o tom v sobotu informovala Česká televize.
Platy ústavních činitelů navázaly na průměrnou mzdu v české ekonomice a rostou na rozdíl od platů učitelů, policistů či hasičů automaticky. Premiér ČR Andrej Babiš (ANO) navrhl v létě platy politiků zmrazit, poslanci se ale zákonem odmítli zabývat. Mimo jiné s argumentem, že ho premiér předložil pozdě.
Premiér svůj návrh zdůvodnil tím, že příjmy poslanců jsou nadstandardní a zvýšení si nezaslouží. „Ale jak se říká, kapři si rybník nevypustí,“ dodal.
Předseda poslaneckého klubu ODS a první místopředseda strany Zbyněk Stanjura konstatoval, že pokud by Babiš jako „majitel hnutí ANO“ chtěl, tak svůj návrh dokáže zařadit a přehlasovat.
Platy politiků by měly od ledna vzrůst o šest procent. O stejné procento jim stát zvýší i jejich náhrady. Šest procent navíc dostanou i soudci nebo prokurátoři. Stát za vyšší platy ústavních činitelů v příštím roce zaplatí navíc celkově 650 milionů korun (25,7 milionu eur).
Naopak většině dalších lidí, kteří pracují pro stát, ještě nedávno hrozilo, že jim vláda platy zmrazí. Ve čtvrtek však vládnoucí hnutí ANO oznámilo, že bude prosazovat růst platů státních zaměstnanců o předpokládanou inflaci, tedy o 3,5 procenta.
Kromě koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) přitom zástupci všech ostatních Sněmovnou stran tvrdí, že si měli politici i pro příští rok platy zmrazit. Podle nich to mělo být úsporné gesto v době, kdy stát hospodaří se stamiliardových deficity.
„Myslím, že ta solidarita samozřejmě musí jít napříč všemi vrstvami. To znamená, že ani politici by si v této době neměly zvyšovat své platy,“ řekl předseda hnutí STAN a poslanec Vít Rakušan.
Předseda hnutí SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura uvedl, že SPD před třemi lety navrhlo zmrazení platů politiků na celé volební období. „Před těmi třemi lety nás žádná jiná strana v tomto nepodpořila,“ dodal.
Politici nechají růst své platy a výdělky dalších ústavních činitelů o šest procent i přesto, že velká většina sněmovna stran považuje za nespravedlivé, aby je stát zvýšil více než platy učitelů, policistů, hasičů nebo vojáků.
Ti zatím mohou počítat se zvýšením příjmů o inflaci, tedy o 3,5 procenta. To znamená přidání v průměru o 1400 korun (55 eur) měsíčně. „Samozřejmě to vůbec není spravedlivé,“ řekla předsedkyně rozpočtového výboru sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM).
Žádná z devíti stran zastoupených v končící sněmovně ale ani nenavrhla, aby se politici na poslední schůzi zmrazením svých platů byť jen zabývali, a vyřadili návrh z pořadu jednání, která skončila v pátek.
Základní plat českého poslance či senátora by měl v příštím roce představovat 96.700 korun (3823 eur) měsíčně, tedy o 5500 korun (217 eur) více než dnes.
Měsíční plat předsedy parlamentního klubu nebo šéfa parlamentního výboru by měl být 135.500 korun (5357 eur), téměř o 8000 korun (316 eur) více než tento rok.
Plat ministra nebo místopředsedy parlamentní komory by měl činit 183.700 korun (7262 eur), tedy o 10.500 korun (415 eur) více než dnes.